Potravinová alergie

Co si vlastně máme představit pod pojmem potravinová alergie? Denně jíme spoustu druhů potravin – ovoce, zeleninu, luštěniny, maso, instantní jídla, sladká jídla a mnoho dalšího. Potravinová alergie je nesnášenlivost určité látky v potravinách. Snad každý se setkal s pojmy jako nesnášenlivost laktózy či bezlepková strava. To jsou jedny z nejčastějších potravinových alergií, zkrátka tělo nesnáší určitou látku. Proto se vyrábí bezlepkové potraviny a podobné. Dle studií trpí některou formou potravinové alergie celosvětově až 4 % lidí.

Potravinová alergie - projevy a alergeny

Potravinová alergie se může projevit různými způsoby, nejčastějším projevem jsou žaludeční potíže (nevolnost, zvracení, průjem a další), méně pak kožní alergie (kopřivka či ekzém), případně dýchací potíže. Příčinou těchto obtíží jsou alergeny, které vyvolají tyto problémy. Je známo několik základních potravinových alergenů, mezi něž patří:

  • mléko (resp. laktóza)
  • vejce, zejména bílek
  • ryby
  • vybrané druhy ovoce, zejména peckovice a malvice
  • rajčata, celer, špenát
  • ořechy
  • mouka a vše obsahující lepek (gluten)

U potravinové alergie nestačí vyřadit potravinu, ale také vše, co může alergen obsahovat

Někdy je složité uzpůsobit jídelníček tak, aby potravinová alergie u lidí nevyvolala obtíže. Časem však většinou zjistíme, že lze určité složky zcela vyřadit. Nejde však jen o potraviny samotné, ale také o to, zda jsou alergenní potraviny přítomny v pokrmech, například alergik na vejce by neměl nejen vejce samotné, ale ani například vaječné těstoviny. Nejsložitější je vyhnout se lepku, bezlepkových (gluten-free) potravin stále není tolik nebo jsou mnohem dražší.

Potravinová alergie je poškození imunitního systému, který reaguje na látky, na něž by neměl reagovat

Z jídelníčku tak je třeba vyloučit spouštěč alergie, tedy látky, na kterou je dotyčný alergický. Viz uvedený případ s vejci. Někdy však jsou alergeny přítomny i tam, kde si jejich výskyt ani neuvědomíme, např. v sušenkách nebo těstovinách se špenátem (zelené). Obecně lze říci, že potravinová alergie je určitým snížením imunity, lidé jsou náchylnější vůči přítomnosti určité látky. Bez imunity si život ani nedokážeme představit, ohrozila by nás i nejbanálnější nemoc či nesterilní jídlo na životě. Denně jsme v kontaktu s miliony bakterií, ale také s pylem, prachem, roztoči a dalšími, námi neviditelnými součástmi každodenního života. Ještě lépe lze potravinovou alergii definovat jako alergický stav proti látkám, proti kterým by naše tělo (resp. imunitní systém) normálně nemělo reagovat, tedy popsanými příznaky. S potravinovou alergií se žít dá, stačí vhodně upravit stravu a pečlivě hlídat složení potravin.

Potravinová alergie

Kontakt

Tel.: 286 923 150

Rychnovská 651
199 00 Praha 9 - Letňany
info@immunoflow.cz